Run for God - Run at the Mill Half

Age Group Results

April 09, 2011


Results By Zulu Racing


Men: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Belinda Young Chatsworth GA

641

41

1

1:42:08

7:48/M

 
Top

Overall Female Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dee Goodwin Cohutta GA

696

43

3

1:44:39

7:59/M

 
Top

Female 19 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Aften Whitmore Lookout Mountain GA

635

19

5

1:53:46

8:41/M

2

Casey Little Dutton AL

587

14

25

2:13:07

10:10/M

3

Sarah Boone Lookout Mountain GA

515

18

28

2:15:03

10:19/M

4

Katie Rose Ooltewah TN

615

18

31

2:16:29

10:25/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tera Woods Lookout Mountain GA

640

21

2

1:43:14

7:53/M

2

Micheala Whitworth Dalton GA

705

29

8

1:58:59

9:05/M

3

kathryn miller Rossville GA

598

26

12

2:04:09

9:29/M

4

Miriam Starr Rocky Face GA

624

27

13

2:05:27

9:35/M

5

Lauren Sain Rocky Face GA

617

26

20

2:09:13

9:52/M

6

Brittany Andrew Milledgeville GA

506

26

21

2:09:22

9:53/M

7

Emily Bramlett Dalton GA

693

27

24

2:12:51

10:08/M

8

Katie Lyon Rocky Face GA

591

29

27

2:14:12

10:15/M

9

Elizabeth Burgess Ooltewah TN

521

27

30

2:16:29

10:25/M

10

Gina Prosser Rome GA

608

28

32

2:20:36

10:44/M

11

erin ledford varnell GA

585

29

34

2:22:31

10:53/M

12

Michelle Hassler Seymour TN

560

27

37

2:24:20

11:01/M

13

Grace Duran Ringgold GA

540

24

41

2:29:25

11:24/M

14

DeLancey Dantzler Dalton GA

533

25

46

2:33:04

11:41/M

15

Emily Broadrick Dalton GA

518

20

47

2:33:10

11:42/M

16

Kristy Henegar Birchwood TN

564

24

48

2:35:01

11:50/M

17

Valerie Kinney Clermont GA

577

25

55

2:47:40

12:48/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Heather Lam Chattanooga TN

582

34

4

1:53:01

8:38/M

2

Laura Bridges Ringgold GA

516

34

9

1:59:31

9:07/M

3

Kristine Miller Las Vegas NV

596

38

11

2:02:50

9:23/M

4

Kristen Barinowski Suwanee GA

508

34

15

2:06:09

9:38/M

5

Brittney Lord Soddy Daisy TN

589

31

18

2:08:37

9:49/M

6

Keyla Manning Dalton GA

592

31

19

2:08:54

9:50/M

7

Catherine Hadam Dallas GA

556

36

23

2:11:44

10:03/M

8

jordan wilbourn ringgold GA

637

31

26

2:14:10

10:15/M

9

ginger cotter harrison TN

531

38

35

2:22:39

10:53/M

10

Crystal Kinney Clermont GA

578

33

36

2:23:53

10:59/M

11

louise fairbanks calhoun GA

544

35

39

2:27:43

11:17/M

12

Cynthia Knox Atlanta GA

580

39

42

2:29:53

11:26/M

13

Debi Hewitt Cohutta GA

565

38

44

2:31:12

11:33/M

14

April Cooper Chatsworth GA

530

34

50

2:37:41

12:02/M

15

Lanise Hutchins Chattanooga TN

569

37

53

2:44:01

12:31/M

16

Shannon Talley Dalton GA

628

34

54

2:44:31

12:34/M

17

Holly Barrett Dalton GA

509

30

58

2:52:03

13:08/M

18

Ambyr Gallegly Dalton GA

549

34

59

2:52:33

13:10/M

19

Melody Hammontree cohutta GA

558

39

60

2:53:18

13:14/M

20

Denise Ziegler Dalton GA

642

39

62

3:02:14

13:55/M

21

Martie Johnston Dalton GA

572

38

64

3:23:28

15:32/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Evangeline Starks Dalton GA

623

41

6

1:55:28

8:49/M

2

Tracey Wade Dalton GA

631

42

7

1:58:57

9:05/M

3

Jill Richmond ringgold GA

616

47

10

2:00:03

9:10/M

4

Theresa Gordon Dalton GA

552

41

14

2:05:28

9:35/M

5

Lyn Douglas Dalton GA

539

40

16

2:07:06

9:42/M

6

yvonne davis evans GA

534

49

22

2:11:20

10:02/M

7

Cindy Little Dutton AL

586

45

29

2:16:04

10:23/M

8

Monica Poe Dalton GA

604

45

33

2:22:18

10:52/M

9

Tamarin Larson Chattanooga TN

584

47

38

2:25:47

11:08/M

10

Rachel Fisher Dalton GA

547

42

40

2:28:18

11:19/M

11

Rachelle Holmes Cohutta GA

568

40

43

2:30:56

11:31/M

12

Julie Crusor Atlanta GA

532

45

45

2:31:25

11:34/M

13

Suzanne Fugate Ringgold GA

695

41

49

2:35:16

11:51/M

14

Kim Sturm Ooltewah TN

626

44

51

2:40:49

12:17/M

15

Neenah Miller Chickamauga GA

597

40

56

2:48:58

12:54/M

16

Amanda Bullis Wilkesboro NC

520

44

57

2:49:24

12:56/M

17

Lynn Kinney Knoxville TN

576

44

61

2:58:19

13:37/M

18

Tammy Ellison Cohutta GA

542

44

63

3:13:56

14:48/M

19

Kimberly Farnes Cohutta GA

545

49

66

3:35:14

16:26/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Cynthia Welborn Roswell GA

633

51

17

2:07:51

9:46/M

2

Brenda Starks Rocky Face GA

621

53

52

2:41:19

12:19/M

3

Gaye Coker Dalton GA

527

51

65

3:34:16

16:21/M

4

Vickie Harris Ooltewah TN

559

54

67

3:35:31

16:27/M

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Manuel Ferrer

708

39

1

1:19:34

6:04/M

 
Top

Overall Male Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dean Thompson Cohutta GA

614

45

2

1:20:51

6:10/M

 
Top

Male 19 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Matt Gorter Lookout Mountain GA

553

19

5

1:33:02

7:06/M

2

richard rees evans GA

611

17

26

1:54:23

8:44/M

3

Troy Poe Dalton GA

606

15

27

1:54:46

8:46/M

4

Robert Alexander Dalton GA

501

16

70

3:10:02

14:30/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

justin joyce carrollton GA

575

23

24

1:53:28

8:40/M

2

Daniel Allis Colorado Springs CO

503

23

25

1:54:08

8:43/M

3

Adam Brown Ooltewah TN

694

28

46

2:08:13

9:47/M

4

Jeffrey Hall Ooltewah TN

557

20

54

2:16:29

10:25/M

5

Michael Hassler Seymour TN

561

29

59

2:23:19

10:56/M

6

Marcus Kuhns Hixon TN

581

22

60

2:24:05

11:00/M

7

Nicholas Bernal madisonville KY

512

28

65

2:34:47

11:49/M

8

Jose Martinez Dalton GA

593

24

67

2:54:17

13:18/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Damian Warren Powder Springs GA

632

34

3

1:32:15

7:03/M

2

Branden Enich GROVETOWN GA

543

30

7

1:43:42

7:55/M

3

John Windom Rocky Face GA

701

36

9

1:44:23

7:58/M

4

Jason Denson Dalton GA

536

34

15

1:46:30

8:08/M

5

Charles Smitherman Dalton GA

620

32

17

1:49:13

8:20/M

6

Jeff Keith Ringgold GA

704

38

20

1:51:34

8:31/M

7

David Douglas Dalton GA

538

36

23

1:52:39

8:36/M

8

Neil Hutchinson Roswell GA

706

38

31

1:58:03

9:01/M

9

Dennis Climer Tunnel Hill GA

525

39

32

1:59:13

9:06/M

10

Craig Johnson Jacksonville FL

571

37

37

2:02:59

9:23/M

11

Jason Bridges Ringgold GA

517

31

38

2:04:19

9:29/M

12

Michael Lord Soddy Daisy TN

590

35

47

2:08:36

9:49/M

13

jeff ford dacula GA

548

30

48

2:09:17

9:52/M

14

David Benson LaFayette GA

511

38

50

2:10:30

9:58/M

15

Chad Mulkey Cohutta GA

600

39

51

2:13:38

10:12/M

16

Brandon Wilson Chattanooga TN

639

33

53

2:15:14

10:19/M

17

Bryan Talley Dalton GA

629

39

58

2:23:12

10:56/M

18

chris stewart calhoun GA

625

35

62

2:27:44

11:17/M

19

Mark Gibson Dalton GA

551

36

64

2:28:40

11:21/M

20

Guy Chambless Adairsville GA

524

39

66

2:34:48

11:49/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Sweeney Rocky Face GA

627

45

4

1:32:47

7:05/M

2

Ken Pharoah Rome GA

602

49

6

1:41:14

7:44/M

3

Jeff Whittinghill Morgantown KY

636

48

8

1:43:45

7:55/M

4

Ronald Tyree Morgantown KY

707

46

11

1:44:58

8:01/M

5

david moghani scottsboro AL

599

44

13

1:45:15

8:02/M

6

Mitchell Hayes Dalton GA

562

46

16

1:47:15

8:11/M

7

Clyde Jones Ellijay GA

573

47

18

1:50:38

8:27/M

8

Gregg Ellis Calhoun GA

692

40

19

1:51:23

8:30/M

9

jeff davis evans GA

535

47

21

1:52:19

8:34/M

10

Lamar Starks Dalton GA

622

42

28

1:55:25

8:49/M

11

Dan Wright Dalton GA

700

49

29

1:56:25

8:53/M

12

David Smith Dalton GA

619

45

30

1:57:36

8:59/M

13

Derek Williams Canton GA

638

46

33

1:59:50

9:09/M

14

Mitch Sanford Dalton GA

618

45

35

2:00:36

9:12/M

15

Ross Poe Dalton GA

605

45

36

2:02:53

9:23/M

16

Gary Quarles Calhoun GA

609

46

39

2:04:32

9:30/M

17

John Joyave calhoun GA

574

47

41

2:04:55

9:32/M

18

Jeff McDonald Dalton GA

594

44

43

2:06:33

9:40/M

19

RICHARD RICE Stone Mountain GA

613

44

44

2:06:45

9:41/M

20

alfie ferguson scottsboro AL

546

44

45

2:07:43

9:45/M

21

Walter Jackson Calhoun GA

570

43

49

2:10:18

9:57/M

22

Shannon Coker Dalton GA

528

49

52

2:14:03

10:14/M

23

Byron Holder Rocky Face GA

566

40

55

2:17:08

10:28/M

24

marcus easley harrison TN

541

48

57

2:22:38

10:53/M

25

Dean Looney Dacula GA

588

47

68

3:02:39

13:57/M

26

James Caldwell Dalton GA

522

40

71

3:10:03

14:30/M

27

Joe Phillips Harriman TN

603

40

73

3:34:09

16:21/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dwight Gardenhire Pikeville TN

550

52

10

1:44:50

8:00/M

2

Michael Meehan Marietta GA

595

56

12

1:45:10

8:02/M

3

Reggie Bishop Cleveland TN

514

52

14

1:46:14

8:07/M

4

Tim Beard Alpharetta GA

510

50

22

1:52:31

8:35/M

5

James Binnicker Calhoun GA

513

51

42

2:04:58

9:32/M

6

rick cobb dalton GA

526

53

56

2:20:36

10:44/M

7

Keith Knight Prattville AL

579

53

61

2:24:27

11:02/M

8

Randy Greenway Dalton GA

555

53

63

2:28:19

11:19/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Gary Munn Dalton GA

601

60

34

2:00:29

9:12/M

2

Gary Ray Fairplay CO

610

70

40

2:04:51

9:32/M

3

David Hendrix Cohutta GA

563

61

69

3:06:12

14:13/M

4

Stephen Wherley Brentwood TN

634

67

72

3:19:35

15:14/M


*Overall place within gender.