Zulu African Adventure 10 Mile

Age Group Results

March 12, 2011


Results By Zulu Racing


Men: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99
Women: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99

Overall Female Overalll Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Start Time

Finish Time

Net Time

Pace

1

Lisa Randall GA

431

32

1

1:26:57

1:26:57

8:27/M

 
Top

Overall Female Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Start Time

Finish Time

Net Time

Pace

1

Lisa Costa Matthews NC

85

44

4

1:57:05

1:57:05

11:22/M

 
Top

Female 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Start Time

Finish Time

Net Time

Pace

1

Megan Eggleston Athens GA

94

21

12

2:42:01

2:42:01

15:44/M

 
Top

Female 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Start Time

Finish Time

Net Time

Pace

1

Christine Rains Roswell GA

286

28

3

1:55:08

1:55:08

11:11/M

 
Top

Female 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Start Time

Finish Time

Net Time

Pace

1

Beth Cane Cumming GA

36

31

2

1:46:55

1:46:55

10:23/M

2

Emily O'Rourke Cumming GA

465

33

13

2:42:01

2:42:01

15:44/M

3

Elena Johnson Alpharetta GA

151

31

17

2:51:50

2:51:50

16:41/M

 
Top

Female 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Start Time

Finish Time

Net Time

Pace

1

Edie Koller Ball Ground GA

214

39

5

2:03:43

2:03:43

12:01/M

2

Candice Poor Milton GA

285

39

8

2:16:33

2:16:33

13:15/M

3

Sylvia Kronshage Alpharetta GA

444

39

10

2:32:25

2:32:25

14:48/M

4

Elisa Unger Cumming GA

382

39

16

2:49:40

2:49:40

16:28/M

 
Top

Female 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Start Time

Finish Time

Net Time

Pace

1

Angie Comer Marietta GA

76

44

6

2:08:38

2:08:38

12:29/M

2

Catherine Goff Roswell GA

929

41

7

2:08:38

2:08:38

12:29/M

3

Risa Engel Atlanta GA

105

41

9

2:24:48

2:24:48

14:03/M

4

Shanna Curry Cumming GA

447

42

11

2:36:35

2:36:35

15:12/M

5

Lynn Gossett Cumming GA

117

42

15

2:49:39

2:49:39

16:28/M

 
Top

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Start Time

Finish Time

Net Time

Pace

1

Lori Brown Suwanee GA

34

51

14

2:46:37

2:46:37

16:11/M

 
Top

Overall Male Overalll Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Start Time

Finish Time

Net Time

Pace

1

Joe Bowman Dunwoody GA

439

45

1

1:26:37

1:26:37

8:25/M

 
Top

Overall Male Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Start Time

Finish Time

Net Time

Pace

1

Kennon Below Dahlonega GA

4

56

6

1:48:10

1:48:10

10:30/M

 
Top

Male 14 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Start Time

Finish Time

Net Time

Pace

1

Nate Rees Canton GA

288

13

16

1:54:49

1:54:49

11:09/M

 
Top

Male 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Start Time

Finish Time

Net Time

Pace

1

Dillon Heard Canton GA

409

16

15

1:54:40

1:54:40

11:08/M

2

Hunter Carter Canton GA

63

16

23

1:58:39

1:58:39

11:31/M

 
Top

Male 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Start Time

Finish Time

Net Time

Pace

1

Jeremiah Mitchell Conyers GA

240

21

5

1:46:02

1:46:02

10:18/M

2

Tyler Wynn Woodstock GA

404

24

13

1:54:20

1:54:20

11:06/M

 
Top

Male 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Start Time

Finish Time

Net Time

Pace

1

Matthew Perko Atlanta GA

258

29

11

1:52:46

1:52:46

10:57/M

2

Ty Brown

494

28

34

2:14:33

2:14:33

13:04/M

 
Top

Male 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Start Time

Finish Time

Net Time

Pace

1

Gavin McCornach Atlanta GA

469

32

3

1:44:48

1:44:48

10:10/M

2

Scott Bradley Waleska GA

26

30

18

1:55:38

1:55:38

11:14/M

3

Mark Smith Atlanta GA

71

33

25

2:00:00

2:00:00

11:39/M

4

Michael Gallagher Atlanta GA

472

33

27

2:02:12

2:02:12

11:52/M

 
Top

Male 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Start Time

Finish Time

Net Time

Pace

1

Greg Morris

551

36

2

1:42:27

1:42:27

9:57/M

2

Jason Fadely Buford GA

111

38

4

1:45:06

1:45:06

10:12/M

3

Robert Rock Suwanee GA

313

36

38

2:33:23

2:33:23

14:53/M

 
Top

Male 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Start Time

Finish Time

Net Time

Pace

1

Kim Kronshage Alpharetta GA

224

40

7

1:49:11

1:49:11

10:36/M

2

Curt Kersey Alpharetta GA

184

41

9

1:51:10

1:51:10

10:48/M

3

Scott Frederick Cumming GA

114

44

12

1:53:56

1:53:56

11:04/M

4

Clifton Cowans

870

42

14

1:54:29

1:54:29

11:07/M

5

Chris Pitts

523

43

20

1:56:22

1:56:22

11:18/M

6

Mike Kotanian Suwanee GA

216

40

26

2:01:51

2:01:51

11:50/M

7

Dirk Maisel Cumming GA

262

42

29

2:03:26

2:03:26

11:59/M

8

Tom Dowdle Atlanta GA

482

42

33

2:13:52

2:13:52

13:00/M

9

Mike Muldoon Marietta GA

249

44

36

2:18:31

2:18:31

13:27/M

 
Top

Male 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Start Time

Finish Time

Net Time

Pace

1

Richard Neville Cumming GA

250

46

8

1:50:46

1:50:46

10:45/M

2

Matt Rees Canton GA

309

45

10

1:51:35

1:51:35

10:50/M

3

Jeffrey Gelinas Cumming GA

438

49

17

1:55:29

1:55:29

11:13/M

4

Steve Knox Oviedo FL

195

46

22

1:57:25

1:57:25

11:24/M

5

Steven Szilagyi Cumming GA

349

45

24

1:58:44

1:58:44

11:32/M

6

Craig Hollenbeck Buford GA

146

47

28

2:02:18

2:02:18

11:52/M

7

Doug Carter Canton GA

61

45

32

2:08:48

2:08:48

12:30/M

8

James Hall Suwanee GA

118

45

37

2:24:03

2:24:03

13:59/M

 
Top

Male 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Start Time

Finish Time

Net Time

Pace

1

Van King Cumming GA

194

52

19

1:55:39

1:55:39

11:14/M

2

Doug Jones Cumming GA

152

51

21

1:57:08

1:57:08

11:22/M

3

Phil Mittenzwei Peachtree City GA

241

51

30

2:05:17

2:05:17

12:10/M

4

Matthew Chestnut GA

436

51

31

2:08:46

2:08:46

12:30/M

5

Richard Bilodeau Canton GA

5

52

35

2:16:35

2:16:35

13:16/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Start Time

Finish Time

Net Time

Pace

1

Sha'Ron Hurt Milledgeville GA

147

62

39

2:52:10

2:52:10

16:43/M


*Overall place within gender.

Zulu African Adventure 10 Mile

Overall Finish List

March 12, 2011


Results By Zulu Racing

Place

Name City

Bib No

Age

Gender

Age Group

Start Time

Finish Time

Net Time

Pace

1

Joe Bowman Dunwoody GA

439

45

M

***** 45-49

 

1:26:37

1:26:37

8:25/M

2

Lisa Randall GA

431

32

F

***** 30-34

 

1:26:57

1:26:57

8:27/M

3

Greg Morris  

551

36

M

1 35-39

 

1:42:27

1:42:27

9:57/M

4

Gavin McCornach Atlanta GA

469

32

M

1 30-34

 

1:44:48

1:44:48

10:10/M

5

Jason Fadely Buford GA

111

38

M

2 35-39

 

1:45:06

1:45:06

10:12/M

6

Jeremiah Mitchell Conyers GA

240

21

M

1 20-24

 

1:46:02

1:46:02

10:18/M

7

Beth Cane Cumming GA

36

31

F

1 30-34

 

1:46:55

1:46:55

10:23/M

8

Kennon Below Dahlonega GA

4

56

M

***** 55-59

 

1:48:10

1:48:10

10:30/M

9

Kim Kronshage Alpharetta GA

224

40

M

1 40-44

 

1:49:11

1:49:11

10:36/M

10

Richard Neville Cumming GA

250

46

M

1 45-49

 

1:50:46

1:50:46

10:45/M

11

Curt Kersey Alpharetta GA

184

41

M

2 40-44

 

1:51:10

1:51:10

10:48/M

12

Matt Rees Canton GA

309

45

M

2 45-49

 

1:51:35

1:51:35

10:50/M

13

Matthew Perko Atlanta GA

258

29

M

1 25-29

 

1:52:46

1:52:46

10:57/M

14

Scott Frederick Cumming GA

114

44

M

3 40-44

 

1:53:56

1:53:56

11:04/M

15

Tyler Wynn Woodstock GA

404

24

M

2 20-24

 

1:54:20

1:54:20

11:06/M

16

Clifton Cowans  

870

42

M

4 40-44

 

1:54:29

1:54:29

11:07/M

17

Dillon Heard Canton GA

409

16

M

1 15-19

 

1:54:40

1:54:40

11:08/M

18

Nate Rees Canton GA

288

13

M

1 0-14

 

1:54:49

1:54:49

11:09/M

19

Christine Rains Roswell GA

286

28

F

1 25-29

 

1:55:08

1:55:08

11:11/M

20

Jeffrey Gelinas Cumming GA

438

49

M

3 45-49

 

1:55:29

1:55:29

11:13/M

21

Scott Bradley Waleska GA

26

30

M

2 30-34

 

1:55:38

1:55:38

11:14/M

22

Van King Cumming GA

194

52

M

1 50-54

 

1:55:39

1:55:39

11:14/M

23

Chris Pitts  

523

43

M

5 40-44

 

1:56:22

1:56:22

11:18/M

24

Lisa Costa Matthews NC

85

44

F

***** 40-44

 

1:57:05

1:57:05

11:22/M

25

Doug Jones Cumming GA

152

51

M

2 50-54

 

1:57:08

1:57:08

11:22/M

26

Steve Knox Oviedo FL

195

46

M

4 45-49

 

1:57:25

1:57:25

11:24/M

27

Hunter Carter Canton GA

63

16

M

2 15-19

 

1:58:39

1:58:39

11:31/M

28

Steven Szilagyi Cumming GA

349

45

M

5 45-49

 

1:58:44

1:58:44

11:32/M

29

Mark Smith Atlanta GA

71

33

M

3 30-34

 

2:00:00

2:00:00

11:39/M

30

Mike Kotanian Suwanee GA

216

40

M

6 40-44

 

2:01:51

2:01:51

11:50/M

31

Michael Gallagher Atlanta GA

472

33

M

4 30-34

 

2:02:12

2:02:12

11:52/M

32

Craig Hollenbeck Buford GA

146

47

M

6 45-49

 

2:02:18

2:02:18

11:52/M

33

Dirk Maisel Cumming GA

262

42

M

7 40-44

 

2:03:26

2:03:26

11:59/M

34

Edie Koller Ball Ground GA

214

39

F

1 35-39

 

2:03:43

2:03:43

12:01/M

35

Phil Mittenzwei Peachtree City GA

241

51

M

3 50-54

 

2:05:17

2:05:17

12:10/M

36

Angie Comer Marietta GA

76

44

F

1 40-44

 

2:08:38

2:08:38

12:29/M

37

Catherine Goff Roswell GA

929

41

F

2 40-44

 

2:08:38

2:08:38

12:29/M

38

Matthew Chestnut GA

436

51

M

4 50-54

 

2:08:46

2:08:46

12:30/M

39

Doug Carter Canton GA

61

45

M

7 45-49

 

2:08:48

2:08:48

12:30/M

40

Tom Dowdle Atlanta GA

482

42

M

8 40-44

 

2:13:52

2:13:52

13:00/M

41

Ty Brown  

494

28

M

2 25-29

 

2:14:33

2:14:33

13:04/M

42

Candice Poor Milton GA

285

39

F

2 35-39

 

2:16:33

2:16:33

13:15/M

43

Richard Bilodeau Canton GA

5

52

M

5 50-54

 

2:16:35

2:16:35

13:16/M

44

Mike Muldoon Marietta GA

249

44

M

9 40-44

 

2:18:31

2:18:31

13:27/M

45

James Hall Suwanee GA

118

45

M

8 45-49

 

2:24:03

2:24:03

13:59/M

46

Risa Engel Atlanta GA

105

41

F

3 40-44

 

2:24:48

2:24:48

14:03/M

47

Sylvia Kronshage Alpharetta GA

444

39

F

3 35-39

 

2:32:25

2:32:25

14:48/M

48

Robert Rock Suwanee GA

313

36

M

3 35-39

 

2:33:23

2:33:23

14:53/M

49

Shanna Curry Cumming GA

447

42

F

4 40-44

 

2:36:35

2:36:35

15:12/M

50

Megan Eggleston Athens GA

94

21

F

1 20-24

 

2:42:01

2:42:01

15:44/M

51

Emily O'Rourke Cumming GA

465

33

F

2 30-34

 

2:42:01

2:42:01

15:44/M

52

Lori Brown Suwanee GA

34

51

F

1 50-54

 

2:46:37

2:46:37

16:11/M

53

Lynn Gossett Cumming GA

117

42

F

5 40-44

 

2:49:39

2:49:39

16:28/M

54

Elisa Unger Cumming GA

382

39

F

4 35-39

 

2:49:40

2:49:40

16:28/M

55

Elena Johnson Alpharetta GA

151

31

F

3 30-34

 

2:51:50

2:51:50

16:41/M

56

Sha'Ron Hurt Milledgeville GA

147

62

M

1 60-99

 

2:52:10

2:52:10

16:43/M